Quantcast
Channel: Медіакрим »Видавнича справа
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

До 60-річчя входження Криму до України презентовано книгу

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПрезентацією в Києві книги Андрія Іванця про кримську проблему в діяльності Української Народної Республіки періоду Директорії розпочато відзначення 60-річчя входження Криму до складу України.

Світлина

Директор Українського інституту національної пам’яті Валерій Солдатенко вважає, що презентація в Києві монографії кримського історика Андрія Іванця «Кримська проблема в діяльності УНР періоду Директорії (кін. 1918 – 1920 рр.)» стала першою акцією з відзначення 60-річчя входження Криму до складу України. Включення у 1954 р. Кримської області в межі УРСР була заключним актом довгого соборницького процесу. Про це він заявив під час презентації нового видання в Національній парламентській бібліотеці України.

Захід було приурочено до 95-річниці утворення Директорії, яка була спочатку керівним органом антигетманського повстання, а пізніше вищим органом управління Української Народної Республіки. У презентації взяли участь науковці, державні службовці, громадські діячі та працівники закладів культури.

Монографія кримського дослідника є першою в історіографії спробою подати комплексну картину політики УНР періоду Директорії (1918-1920 рр.) стосовно Криму.

А. Іванець у виступі відзначив, що презентація проводиться в Києві у цей час невипадково, адже з одного боку відзначається 95-річчя утворення Директорії, а з іншого виповнюється 60 років поїздки М. Хрущова до Криму. Під час неї радянський керівник переконався у катастрофічному стані сільського господарства та соціальної інфраструктури Кримської області, що стало одним із важливих аргументів для ухвалення рішення про передачу її у склад УРСР. Отже наступного року ми будемо відзначати 60-ту річницю завершення формування кордонів сучасної України, наголосив дослідник.

У своїй доповіді він розкрив сутність кримської проблеми у 1917-1920 рр., розповів про формування кордонів українських державних формувань та про еволюцію ставлення УНР періоду Директорії до Криму. На думку А. Іванця, для УНР кримська проблема була ключовою серед прикордонних проблем, адже від її успішного вирішення залежала можливість гарантування економічних, безпекових та стратегічних інтересів України в Причорномор‘ї. Тому українські державні органи після недовгого періоду коливань на початку 1919 р. стояли на позиціях необхідності інкорпорації Кримського півострова.

«Книга хороша, на часі», – сказав директор УІНП, професор, доктор історичних наук В. Солдатенко. Він відзначив, що кримський історик вивчає одні з найменш досліджених періодів та тем. Загалом в Україні за останні понад двадцять років захищено істориками понад 500 кандидатських та докторських дисертацій щодо подій 1917-1920 рр. в Україні, але 90% з них присвячено добі Центральної Ради та Гетьманату. При цьому доба УНР періоду Директорії є найбільш довгою за часом. Заслуга А. Іванця в тому, що він вичленив кримську проблему та взявся досліджувати її окремо, наголосив В. Солдатенко. За його словами, у книзі кримського історика є «хороший послідовний підхід до викладення матеріалу» та загалом «все, що необхідно для нормального історичного дослідження».

В. Солдатенко повідомив, що УІНП спільно з Національним НДІ українознавства та всесвітньої історії планують провести у 2014 р. наукову конференцію присвячену включенню Криму до складу України та проблемі соборності загалом.

Директор департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо України Богдан Червак привітав автора з виходом книги, яка порушила больові проблеми вітчизняної історії та такий її аспект, який не піднімався українськими істориками. «Для мене після її прочитання відкрився пласт невідомих регіональних проблем», – сказав він. На думку Б. Червака, книга цінна тим, що буде спонукати задуматися над необхідністю визнання спадкоємності сучасної Української держави від УНР. Він нагадав, що Державний центр УНР в екзилі передав на урочистому засіданні Верховної Ради у 1992 р. повноваження Президенту України, проте й досі немає жодного нормативно-правового акту щодо цього питання.

Під час презентації відбувся жвавий обмін думками між науковцями та громадськістю щодо кримської проблеми у ХХ ст. та у наш час, щодо питань історичної освіти та політики пам’яті. Зокрема, громадська активістка Л. Мадоян наголосили на проблемах з патріотичним вихованням молоді історичними засобами у школах Севастополя.

Наприкінці презентації працівники Національної парламентської бібліотеки України вручили автору історичного дослідження символічні жовто-блакитні квіти з побажаннями написати нові книги про маловідомі сторінки вітчизняної історії.

В свою чергу А. Іванець висловив вдячність за підтримку у проведенні презентації в Києві кримському громадському діячу та підприємцю Василю Кунцову, а також директору МП «Світ» Василю Стефанюку та працівникам бібліотеки.

Довідка. Книга «Кримська проблема в діяльності УНР періоду Директорії (кін. 1918 – 1920 рр.)» вийшла у 2013 р. видавництві «Доля» за підтримки Українського центру інформації та видавничої справи «Таврія». 176-тисторінкова монографія містить 29 ілюстрацій та 3 карти. Її наклад 1000 примірників. Книга оформлена відповідно до академічних вимог, проте може бути цікавою для широкого кола шанувальників історії Криму та України загалом.
У ній проаналізовано такі аспекти кримської проблеми, як ставлення українських державних структур до статусу Кримського півострова, їх стосунки з Кримським урядом С. Крима, військово-політичним режимом П. Врангеля, реакція на пропозицію частини кримськотатарських політиків надати Польщі мандат на Крим. Окрім того, розглядаються такі невідомі чи маловивчені сюжети, як діяльність українського підпілля у врангелівській армії, українського національного руху в Криму в 1919-1920 роки, українських дипломатів з утворення Чорноморської федерації, кримського представництва в Києві та боротьбу за Північну Таврію взимку 1918-1919 років.

Прес-служба 
Таврійської гуманітарної платформи
тел. 067-111-10-10


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles





Latest Images